Počítačove vírusy na Slovensku

Všeobecne

Na začiatku roku 1986 bol odhalený prvý vírus určený pre platformu PC, ktorého názov je Brain.


 
Vírus sa po celom svete preslávil svojim prvenstvom, i keď priveľmi rozšírený nebol. Šíril sa prostredníctvom 5,25" 360 kilobajtových diskiet, na ktorých sa ukrýval v sektoroch, ktoré vyznačil ako chybné. Pri štarte sa spúšťal z boot sektoru diskety, ktorý pri požiadavke o čítanie maskoval tak, že zobrazoval jeho pôvodný, neinfikovaný obsah. Identikovať ho bolo možné podľa toho, že obsah menovky pevného disku zmenil na slovo BRAIN. Predpokladá sa, že maskovací mechanizmus vyvinula istá pakistánska softvérová spoločnosť, aby bránila svoj softvér pred nelegálnym kopírovaním. Ktosi iba kód upravil tak, aby sa softvér samovoľne rozmnožoval na všetky diskety v dosahu.
Od tej doby však ubehlo mnoho času a antívírusové spoločnosti vo svojich databázach registrujú viac ako 150 tisícok rôznych vírusov, ktoré sa narozdiel od dávnej minulosti šíria neuveriteľným tempom. Kým v minulosti bolo potrebné infikovanú disketu preniesť medzi dvoma počítačmi, dnes zabezpečuje distribúciu vírusov internet.
S rozvojom technológii sa rozvíjala aj počítačová kriminalita a začiatkom 80. rokov 20. storočia sa tak začali objavovať aj prvé počítačové vírusy, červy či trójske kone. Počet vírusov začal v ďalších rokoch rapídne narastať. "Kým na konci roku 1986 boli známe iba 3 vírusy, v roku 1990 ich bolo 142 a v roku 1992 presiahol ich počet 1000. Spočiatku boli vírusy istou obdobou graffiti. Občas spôsobovali padanie písmen na obrazovke, prechod húkajúcej sanitky cez obrazovku a podobné zábavné efekty. No veľmi rýchlo sa objavili aj prvé vírusy, ktoré spôsobovali zámernú deštrukciu údajov na napadnutých počítačoch".
 

Na Slovensku 

Počítačová kriminalita sa na území bývalého Československa objavila neskôr ako vo vyspelých krajinách. Prvým prípadom počítačovej kriminality v Československu bol prípad sabotáže v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. "Nespokojný pracovník Úradu dôchodkového zabezpečenia mal údajne magnetom poškodzovať záznamy na magnetických páskach". Zrejme najznámejším prípadom počítačovej kriminality na Slovensku je v súčasnosti prienik do počítačovej siete Národného bezpečnostného úradu z apríla 2006.