História internetu

 

 
História internetu je spojená so vznikom počítačov (po roku 1945 ) a následne počítačových sietí , ktoré im umožnili navzájom komunikovať. Priamym impulzom bola studená vojna (od roku 1947medzi USA a ZSSR ), kde protivníkom hrozilo masívne ničenia komunikačnej infraštruktúry jadrovými zbraňami. Odpoveďou na toto riziko bolo v USA zadaní agentúry DARPA na vývoj komunikačnej siete pre počítače , ktorá by nemala žiadne riadiace uzly podobné telefónnym ústredniam a namiesto toho by bolo riadenie siete rozprestrie ( decentralizácia ), takže by mohla ďalej fungovať aj pri výpadku niektorých jej častí. Jej dnešný názov je Internet .

 

Internet je verejne dostupný celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí, ktoré prenášajú dáta pomocou prepínania paketov za použitia štandardizovaného Internet Protocolu (IP) a mnohých ďalších protokolov. Pozostáva z tisícok menších komerčných, akademických, vládnych a vojenských sietí. Slúži ako prenosové médium pre rôzne informácie a služby ako napr. elektronická pošta, chat a systém vzájomne prepojených webstránok a dokumentov World Wide Webu (WWW).
Slovo internet je skratkou z anglického výrazu interconnected networks - prepojené siete.

40 rokov Internetu

 

Ťažko tomu uveriť, ale už je tomu 40 rokov, čo došlo k prepojeniu prvých dvoch počítačových uzlov siete Arpanet, z ktorej sa vyvinul internet v podobe, v akej ho poznáme dnes. Internet zmenil náš život podobne ako v minulosti rádio alebo tlač kníh. Pozrime sa na niekoľko dôležitých udalostí v jeho vývoji:
1969: 2. september, dva počítače na Kalifornskej univerzite v Los Angels si vymenili bezvýznamné dáta pri prvom teste vojenskej experimentálnej siete Arpanet. Prvé spojenie medzi dvomi vzdialenými miestami - Kalifornskou univerzitou v LA a Standfordským výskumným inštitútom v Menlo Park sa uskutočnilo 29. októbra 1969. Sieť spadla po úspešnom prenesení prvých dvoch písmen slova "logon". Neskôr sa pripojili univerzity v Santa Barbara a Utahu.
1972: Ray Tomlinson priniesol do siete e-mail. Vymyslel "zavináč" ako spôsob adresovania správ iným systémom.
1973: Do Arpanetu boli pripojené prvé medzinárodné uzly, v Anglicku a v Nórsku.
1974: Vint Cerf a Bob Kahn vyvinuli komunikačný protokol TCP, ktorý umožňoval spoľahlivú komunikáciu medzi sieťami. Stal sa základom skutočného internetu. Koncept sa neskôr rozdelil do TCP/IP protokolu, formálne prijatého 1. januára 1983.
1983: Bol navrhnutý systém doménových mien. O rok neskôr boli vytvorené koncovky ".com", ".gov" a ".edu".
1988: Jeden z prvých internetových červov Morris poškodil tisíce počítačov.
1989: Quantum Computer Services, dnes AOL, uviedol službu America Online pre počítače Macintosh a Apple II. Začala sa expanzia, ktorá do roku 2002 pripojila na internet takmer 27 miliónov američanov.
1990: Tim Berners-Lee vytvoril World Wide Web keď sa pokúšal vyvinúť systém na vzdialené ovládanie počítačov vo výskumnom stredisku CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum).
1993: Mar Anreessen a jeho kolegovia na Univerzite Illinois vytvorili Mosaic, prvý webový prehliadač, ktorý kombinoval grafiku a text na jednej stránke. S týmto ľahko ovládateľným programom otvoril web celému svetu.
1995: Predajňa kníh Amazon a aukčný server eBay otvorili svoje virtuálne dvere.
1998: Spustený vyhľadávač Google, ktorý začal vývoj na jednom internáte v Standforde. 
Americká vláda zavádza politiku na kontrolu doménových mien. Vzniká organizácia ICANN pre prideľovanie doménových mien a čísel (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). 
Ministerstvo spravodlivosti a 20 ďalších štátov žalujú Microsoft pre zneužívanie dominantného postavania systému Windows. Ide najmä o snahu obmedziť konkurenciu ako Netscape a iné spoločnosti na poli internetových prehliadačov.
1999: Napster popularizuje zdieľanie hudobných súborov. Nasledujú udalosti, ktoré natrvalo menia hudobný nahrávací priemysel.
Svetová internetová populácia dosahuje počet 250 miliónov.
2000: Internetová "dot-com" bublina deväťdesiatych rokov spľasla a mnohé technologické firmy vykázali stratu.
Amazon, eBay a iné servery sú ochromené jedným z prvých DoS (denial-of-service) útokom, ktorý zahlcuje stránky enormným množstvom požiadaviek a tak zneprístupňuje služby bežným užívateľom.
2001: Bola spustená otvorená, multinárodná, internetová encyklopédia Wikipedia.
2002: Internetová populácia presahuje 500 miliónov.
2004: Mark Zuckerberg spúšťa Facebook ako študent Harvardskej univerzity.
2006: Internetová populácia presahuje 1 miliardu.

 

História internetu na Slovensku

Ako vyzeral slovenský web v domácnostiach okolo roku 2000? Škrípanie modemu pri pripájaní, padanie z linky a načítanie stránky za pol minúty a viac. A potom na konci mesiaca niekoľkotisícové účty za presurfovaný čas. Na konci roku 2009 už Slovensko vyzerá inak: vysokorýchlostné pripojenie nájdeme aj menších dedinách, nikto sa už nemusí pozerať na hodiny, ani koľko filmov tento mesiac stiahol. Internet už nestojí tisícky ale stovky korún, dostal sa do mobilov, hociktorý počítač bez neho vyzerá skoro nepoužiteľne. Len na sociálnej sieti Facebook je nás milión, na webe je celkovo viac ako polovica Slovákov.
 
Začiatok tretieho tisícročia zastihol slovenský web v jeho začiatkoch. Od dial–upu k vysokorýchlostnému internetu, od primitívnych stránok po sociálne siete.
Internet na slovensku za uplynulých 13 rokov zrýchlil z 392 Kbit/s na súčasných 150 000 Kbit/s, resp. 150 Mbit/s, čo je prenosová rýchlosť, ktorú ponúka internet od UPC
Slovenský internet tento rok oslávil svoje trináste narodeniny. Pri jeho začiatkoch stáli aj dnešný podpredseda akademickej siete Sanet Tibor Weis a Ján Vajda, ktorý ešte donedávna pracoval ako administrátor najstaršieho freemailového servera Pobox.sk. Obaja sú zo Zvolena a v čase slovenských internetových začiatkov mali sotva dvadsať rokov - denníku SME popísali, ako sa najväčšia počítačová sieť na Slovensku zrodila.
V roku 1991 teda na Slovensku vznikol SANET, združenie slovenskej akademickej obce snažiacej sa o vystavanie domácej internetovej infraštruktúry. Hlavným predstaviteľom sa stal profesor Pavol Horváth zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Aj keď v tom čase na internet pristupovali iba univerzity, do svojich stanov SANET zámerne umiestnil klauzulu, ktorá zo spolupráce nevylučovala ani iné subjekty, ktoré "podporujú rozširovanie siete". Začiatkom roku 1992 existovala na Slovensku iba jediná linka z Banskej Bystrice do Prahy s rýchlosťou 9,6 kilobajtu za sekundu. Eunet mal navyše ešte spojenie Bratislava - Viedeň. V septembri pribudla na mape SANET-u linka Zvolen - Banská Bystrica, oživilo sa spojenie do Košíc, Bratislavy, Nitry a Žiliny. Takto teda vyzeralo pokrytie Slovenska tesne pred osamostatnením.
Po rozdelení Československa sa skončili úvahy o vytvorení jednotnej federálnej siete (z tohto obdobia sa traduje historka o oficiálnom návrhu z roku 1992, podľa ktorého sa mohla spoločná federálna organizácia volať "FERNET"). V roku 1993 už nezávisle od seba fungovali v bývalom Československu dve organizácie - CESNET a SANET.
"Oproti Čechom sme mali dve výhody: mali sme združenie a mali sme na internet pripojené už viaceré mestá, kým v Čechách bolo na internete iba jedno pracovisko," hovorí Weis.
Dňa 22. júla 1994 sa na Donovaloch uskutočnilo prvé stretnutie diskutérov z IRC, zišlo sa ich tam 87.
 
Prvá webstránka bola v Banskej Bystrici.